Eleganckie wykończenia

Eleganckie wykończenia

Od dawna ludzie stawiają budowle mieszkalne i użyteczności publicznej w taki sposób, laby mogła się ona podobać i była nie tylko funkcjonalna wewnątrz, ale również estetyczna zewnątrz.

Ważna umiejętność sztukaterii

Dlatego bardzo rozwinęła się w poprzednich epokach umiejętność sztukaterii, czyli dodawania różnego rodzaju ozdób, emblematów, mających upiększyć powstający budynek.

Sztukateria na przestrzeni wieków różnie też się prezentowała. Na przykład w czasach średniowiecza były to dość skąpe motywy nawiązujące przede wszystkim do biblii i chrześcijaństwa, pojawiające się na budowanych wtedy ogromnych gotyckich kościołach.

Historia sztukaterii

ładna sztukateria

W renesansie i baroku sztukateria bardzo się rozwinęła i zaczęła sięgać również do innych tematów, którymi była na przykład natura, mitologia, czy historia człowieka. Potem, gdy przyszedł czas na style bardziej klasyczne, sztukaterię budowniczy nadal bardzo chętnie stosowali, ale w bardziej umiarkowanym, można by powiedzieć zrównoważonym zakresie, tak, aby nikt nie mógł powiedzieć, że jest je za dużo.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, sztukateria bardzo zmalała i przestała się pojawiać na budynkach. Czasy się jednak ostatnio zmieniły i ludzie chcą, aby ich domy znowu były ozdabiane różnymi motywami, Dlatego w budownictwie, szczególnie mieszkaniowym, odrodził się zawód związany z przyozdabianiem elewacji domów, a osoby się tym zajmują, mają duże wzięcie. Na rynku powstało nawet już sporo firm, które specjalizują się głównie w tym i współpracują z biurami i pracowniami architektonicznymi.