Żaluzje – wybór materiału

Żaluzje – wybór materiału

Tworzywo sztuczne, aluminium, różne rodzaje tkanin i drewna lub bambusa – są to materiały, z których można wybierać współczesne żaluzje i plisy. Najbardziej budżetowe, sprzedawane w wielu supermarketach – plastikowe żaluzje poziome.

Jednak przez dokonanie wyboru na swoją korzyść należy rozumieć, że plastik nie wygląda zbyt dobrze w domu, a poza tym nie toleruje wysokich temperatur – w słońcu, od strony południowej, listwy z tworzywa sztucznego mogą się zdeformować.

Żaluzje drewniane 50 mm

Żaluzje pionowe są również wykonane z cienkiej, bezpretensjonalnej opieki, z plastikowych blaszek, ale są praktycznie tylko w budynkach biurowych.

Żaluzje aluminiowe są bardziej niezawodne w eksploatacji, niż z tworzyw sztucznych, nie są wrażliwe na ciepło, łatwe do czyszczenia, z lepszą funkcją sterowania oświetleniem. Ponieważ listwy pokryte są odporną na blaknięcie farby, rolety zachowują swój kształt przez długi czas, a zróżnicowana paleta kolorów rozszerza swoją aplikację.

Za najbardziej odpowiednie uważa się rolety tekstylne (w zakresie projektowania, są one tylko w pionie) do wnętrz domowych. Ze względu na bogactwo kolorów, faktur, wzorów, rolety tekstylne można również łączyć z niemal każdym wnętrzem, łącząc estetykę i funkcjonalność.

Najczęstszym sposobem są płytki wykonane z poliestru i innych tkanin syntetycznych, ale ich producenci robią je również z lnu i juty i bawełny i włókien szklanych.

Jak wybrać rolety? Przedstawia Leroy Merlin

Warto wspomnieć także żaluzje liny – na rynku pojawiły się niedawno. Ich system mocowania podobny jest do systemu mocowania konwencjonalnych rolet z tkaniny, ale “płetwy” mają zupełnie inny pogląd: nie są one z robione z ciągłej wstęgi i długich frędzle, składających się z cienkich włókien. I choć idea projektowania otworów okiennych i drzwiowych z zasłonami koralików lub kabli nie jest nona, w okiennicach linowych forma znalazła nowe wcielenie.

Mówimy o roletach wykonanych z naturalnych materiałów, możemy zauważyć, że plastikowe i aluminiowe rolety mogą wizualnie przypominać fakturę drewna. One wyglądają atrakcyjnie, ale różnica między symulacją, a ciepłym, żywym drewnem, nadal pozostanie.